کائولن

کائولنکائولن
Kaolin
معرفی

کائولن شکل خالص خاک (سیلیکات آلومینیوم هیدراته )است. سه ماده ی مشخص از آن وجود دارد: کائولینیت، نیکریت، دیکیت که کلیه ی آن ها دارای فرمول مشابه اند. در توده های خاکی شکل با جلای تیره یافت می شود. ساختمان آن شامل یک ورقه ی دو لایه ای مرکب از یک لایه ی تترائدر سیلیس (با یون های هیدروکسیل همراه آن) و یک لایه ی اوکتائدر آلومینیوم است. یونهای آلومینیوم با یون های اکسیژن و هیدروکسیل لایه ی تترائدری یک طرف و یون های هیدروکسیل طرف دیگر هم ردیف شده اند. پیوند میان ورقه های مجاور بسیار ضعیف است، بین یون های هیدروکسیل یک ورقه و یون های اکسیژن ورقه ی مجاور پیوندهای هیدروژنی وجود دارد. در دماهای زیاد آب از دست می دهند و دیرگداز می شوند.


ساختار

غالبا به صورت محصول تاثیر شیمیایی هوا بر فلدسپات ها یافت می شود˓ فرآیندهای رسوبی آن را انتقال می دهند و از دیگر مواد رسوبی جدا می سازند و به صورت بسترهای خالص ته نشین می کنند، کائولینیت از این بسترها استخراج می شود و بدون آنکه به تصفیه شدن نیاز داشته باشد به مصارف گوناگون می رسد. به صورت فرآورده ی تغییر سیلیکات ها بر اثر آب های گرم زیر زمینی در رگه های سولفور و در مجاورت آن ها ونیز در چشمه های آب گرم و آبفشان ها به دست می آید.


کاربرد

در داروسازی و تهیه آجر نسوز، چینی و سرامیک به عنوان سفیدگر به کار می رود. برای ساختن ظروف چینی و در چینی شیمیایی برای شیرها، لوله ها و لامپ های لوله ای، لوازم و متعلقات، به عنوان آستری کوره ها، عایق های الکتریکی، به عنوان ماده رنگی و پرکننده در رنگ ها، زبره در پلاستیک ها، به عنوان سایا، لعاب های ظروف سفالی، جاذب در تصفیه روغن به کار می رود. کائولن به صورت ماده ی رنگی کلوییدی خنثی در رنگ ها به کار برده می شود. این گرد آب گریز است ولی دارای سازگاری خوب در روغن ها و بسیاری از حلال های آلی است.

This post is also available in: English (English)

کائولن مرغوب، پودر میکا و پودر تالک

کائولن (Kaolini) یک ماده صنعتی سفید رنگ از گروه کانیهای رسی است که فرمول شیمیایی آن Al2Si2O5(OH)4 میباشد. و در مقایسه با سایر کانیها، ترکیب شیمیایی و ساختار ساده ای دارد. ماده معدنی کائولینیت جز اصلی و سازنده کائولن میباشد و مقدار آن معمولا بیش از 50 درصد میباشد. کائولینیت نوعی سیلیکات آلومینیوم آبدار است و از تجزیه مواد معدنی همچون فلدسپات تولید میشود. کائولن معمولا با نام های خاک رس یا خاک چینی نیز شناخته میشود. ویژگی های منحصر به فردی که این ماده دارد آن را به یک ماده معدنی پرکاربرد در صنعت تبدیل کرده است. کائولن دارای ذرات بسیار ریزی است و رنگ آن خالص میباشد، و در آب به خوبی حل میشود. از کائولن در صنایعی مانند رنگسازی، لاستیک سازی، ساخت حشره کشها، داروسازی، صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی ساخت چسب، پلاستیک سازی، سرامیک سازیف کاغذ سازی و … استفاده میشود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کاربرد کائولن میتوانید به صفحه کاربرد محصولات مراجعه نمایید.

به سایت MPSMgroup.com گروه صنعتی معدنی MPSM و صفحه محصولات کائولن خوش آمدید.

https://mpsmgroup.com/

https://mpsm-co.com/

پودر کائولن آرایشی مرغوب
فارسی
×

سلام!

برای چت در واتس اپ بر روی گزینه پشتیبانی کلیک نمایید و یا درصورت تمایل می توانید به آدرس info@mpsmgroup.com ایمیل ارسال نمایید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟