مقاله تالک

This post is also available in: English (English)

پودر تالک آرایشی مرغوب، پودر میکا و پودر کائولن


مقاله طلق، تالک- TALC

تالک كانی نرم خرد شونده­ای از ذرات نرم کلوییدی بالمس صابونی است. سیلیکات هیدراته منیزیم، 4Sio2.3Mgo.H2o با وزن مخصوص 2/8 و سختی 1 موس است. هنگام خلوص سفید رنگ است، ولی ممکن است همراه با ناخالص ها به رنگهای خاکستری، سبز، قهوه‌ای، یا قرمز درآید. طلق خالص سفید رنگ، از زمانهای قدیم برای مواد آرایشی دارای ارزش بود.

و اکنون، در مواد آرایشی، در اندوده های کاغذ، به عنوان پرکننده در رنگها و پلاستیکها، و برای قالبگیری به صورت عایقهای الکتریکی، قطعات گرم کن، و ظروف شیمیایی به کار می رود. جسم توده ای آن به صورت بلوک که سنگ صابون می نامند، برای عایق های الکتریکی بریده می شود. طلق گدازه نیز نامگذاری میشود.

تالک آرایشی مرغوب:

گرد تالک، گرد فوق العاده نرم 400 مش حاصل از آسیا کردن سنگ صابون است. دارای لمسی روغنی و در مواد آرایشی و به عنوان گرد جدایش کاربرد دارد.

بلوکهای طلق ناخالص نیز برای آستری آتشدان استفاده میشود و گرماهای تا ℃ 927 را مقاومت می کند. انواع ریگ دار آن محتوی کانی های کربنات و در ردیف سنگ های صابون هستند. انواع محتوی آهک آن برای ساخت چینی استفاده میشود.

تعاریف:


طلق با خلوص و اندازه خاص، تحت اسامی تجاری داد و ستد میشود. گرد تالک به عنوان منبع منیزیم برای جلوگیری از ترک برداشتن در سرامیکها استفاده میشود. نوعی دیگر آن، که تا 400 مش آسیا می شود، دارای ساختار صفحه‌ای بوده و به عنوان زبره در رنگ ها به آسانی خیس و پخش رنگدانه را پیشرفت می دهد.

مل، طلق به صورت قطعه حجیم است. که برای علامت گذاری کاربرد دارد. برای ساخت مدادهای رنگی به صورت بلوک استخراج می شود، و محصول طلق مناسب جهت ارّه کردن به صورت مدادهای رنگی، حدود 1 تن برای هر 8 تن طلق خام است. مدادها بیشتر به صورت میلگردهای ۶ میلیمتری تولید می شوند. باقی آن به صورت تالک سایید داد و ستد می شود.

تالک در رنگ سازی:

نوعی سیلیکات منیزیم- آلومینیم هیدراته کرم رنگ، که بصورت گردی نرم تولید می شود، از کانی آتاپولژیت است. که به عنوان امولسیون و به عنوان عامل لعاب دهی و زبره در رنگ ها استفاده میشود. این جسم، در چسب های نشاسته‌ای برای بهبود استحکام برشی آنها نیز استفاده میشود. آتاکوت، جسمی فوق العاده نرم است.

که به عنوان عامل ضد کیک شو برای مواد شیمیایی جاذب الرطوبه استفاده می شود. نوعی سیلیکات منیزیم- آلومینیم کلوییدی سفید رنگ نرم به عنوان عامل تعلیق در روغنها و مومها کاربرد دارد.
کوردیریت، کانی شبیه تالک با درصد زیاد منیزیم است. که برای قطعات الکترونیکی نسوز استفاده میشود. معمولاً در گرانیت و گنیس یا در سنگ های ماسه‌ای شیشه ای یافت می شود.

کاربرد:

هنگامی که تا ℃1440 حرارت بخورد، به سیلیمانیت و شیشه تبدیل می گردد. کوردیریت مصنوعی با مخلوط کردن سیلیس خالص، منیزیم، و آلومین به نسبت های مختلف و تثبیت آن با اکسید کلسیم تولید می شود. به صورت گرد، برای تولید قطعات عایق نسوز داد و ستد می شود. نوعی از آن، به صورت قطعات قالبی، برای کاربردهای الکترونیکی استفاده می شود.

از 50/5 درصد سیلیس، 30/6 درصد آلومین، 13/8 درصد منیزیم، 0/1 درصد اکسید کلسيم (Ca0)، و 0/1 درصد اکسید آهن تولید میشود. قطعات تولیدی از آن دارای چگالی 2/5 ، و تا حرارت ℃600 به خوبی مقاوم گرما- ضربه هستند.

تالک در کاغذسازی:


آکالیت، کانی با همان ترکیب تالک ولی با لمس صابونی کمتر است. به عنوان پُر کننده درکاغذهای تحریر استفاده می شود، ولی بیشتر از تالک، غلتکهای کاغذسازی را می ساید.

نوعی از آن به نام رنسلائریت، دارای سری و لغزش معمولی تالک نبوده و حالتی رشته‌ای دارا است. پیروفیلیت، سیلیکات آلومینیم آبدار، شبیه تالک است. ولی منیزیم آن با آلومینیم جانشین میشود.

پودر تالک کاشی سازی:

در مخلوطهایی با تالک برای کاشیهای دیواری باعث از بین بردن ترک میگردد. به عنوان پرکننده در رنگها و کاغذ به جای تالک نیزاستفاده میشود. نوعی سیلیکات منیزیم آبدار تصفیه شده به صورت گرد 200 مش به عنوان عامل غليظ کنندگی در امولسیون رنگها، در مواد آرایشی، و در پرداخت پارچه ها استفاده میشود.

و محتوی 56 درصد سیلیس، 26 درصد منیزیم، 8/2 درصد اکسید کلسیم ،2/5 درصد NaO2، و 1/1 درصد لیتیم است.
سیلیکات منیزیم، که به عنوان پر کننده در لاستیک و پلاستیک ها و نیز به عنوان عامل قلیایی سفید کنندگی در روغن ها، واکس ها، و حلال ها به کار برده می شود، گرد سفید رنگ غیر محلول در آب با فرمول MgSiO4 و pH 7/5 الى 8/5 است. در تجارت مواد آرایشی، به پودر تالک معروف است. سیلیکات منیزیم مصنوعی با قدرت جذب وصاف کردن زیاد نیز تولید می شود.

پودر تالک در داروسازی:

تری سیلیکات منیزیم، که در داروسازی به عنوان دوای ضد ترشی معده استفاده می شود، گرد فوق العاده نرمی است که 65 درصد ذرات آن کمتر از 5 میکرون است. جسم معروف به کیلاس از معادن قلع کورنوال، شیست لوحی است. که نرم پودر میشود و مانند تالک استفاده می شود.

پودر تالک آرایشی مرغوب

https://mpsmgroup.com/

https://mpsm-co.com/

فارسی
×

سلام!

برای چت در واتس اپ بر روی گزینه پشتیبانی کلیک نمایید و یا درصورت تمایل می توانید به آدرس info@mpsmgroup.com ایمیل ارسال نمایید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟